Stadion z kontenerów morskich

Pierwszy mobilny stadion piłkarski zbudowany z kontenerów

Kontenery morskie wykorzystywane są w wielu projektach budowlanych. Powstawały z nich hotele, akademiki, centra handlowe, czy domy mieszkalne. Gospodarze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej poszli jednak o krok dalej i zbudowali pierwszy na świecie mobilny stadion z kontenerów morskich.

 

Stadion z kontenerów morskich - wejście

 

Stadium 974 – tak brzmi oficjalna nazwa tego obiektu, na którym wkrótce zostaną rozegrane mecze fazy grupowej, półfinał oraz mecz o trzecie miejsce mundialu. Stadion został zbudowany nad samym morzem w Doha stolicy Kataru. W pobliżu znajduje się także lotnisko i stacja metra. Nazwa obiektu nie jest przypadkowa, gdyż znajduje się w nim 974 kontenerów morskich, które pełnią przeróżne funkcje. Urządzono w nich szatnie, sklepy, toalety, klatki schodowe. W niektórych znajdują się także przeszklone luksusowe pokoje VIP z doskonałym widokiem na murawę stadionu. Pojemność stadionu to 40000 osób, a pierwszy mecz odbył się w listopadzie 2021 roku w ramach Pucharu Narodów Arabskich.

 

Pokój VIP na stadionie
Pokój VIP w trzech przeszklonych kontenerach morskich

 

Budowa obiektu rozpoczęła się pod koniec 2019 roku i trwała około półtora roku. Ideą przyświecającą twórcom było maksymalne ograniczenie materiałów użytych do budowy i zminimalizowanie śladu węglowego. Kontenery, które stanowią część infrastruktury zostały pierwotnie wykorzystane do transportu niektórych materiałów użytych na budowie. Modułowa konstrukcja stadionu umożliwiła zmniejszenie kosztów i czasu budowy. Istotnym osiągnięciem było także zaoszczędzenie zużycia potrzebnej na budowie wody o około 40% w porównaniu z budową standardowego stadionu. Oprócz kontenerów konstrukcja stadionu składa się także z większych elementów stalowych wyprodukowanych w Turcji i Wietnamie.

 

Budowa stadionu
Budowa stadionu

 

Niezwykłą cechą tego obiektu jest to, że po zakończeniu mundialu planowana jest jego rozbiórka i ponowne złożenie w innym miejscu na potrzeby kolejnej dużej imprezy sportowej. Jeżeli zajdzie potrzeba zmiany funkcji budowli większość elementów będzie można wykorzystać w innych projektach.

 

 

Chociaż bryła i wygląd stadionu nie przypadła do gustu wszystkim kibicom, to jednak trzeba przyznać, że możliwość przeniesienia tak dużego obiektu w inne miejsce czyni go unikalnym na skalę światową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top