dom z kontenerów morskich

6 niezwykłych budowli z kontenerów morskich

1. Dom z kontenerów

Wiele osób zastanawia się, czy da się zbudować niskim kosztem własne lokum wykorzystując do tego celu kontenery. Są one przecież łatwo dostępne, dosyć tanie i po połączeniu można z nich otrzymać niemal dowolną powierzchnię. Z podobnego założenia wyszedł Patrick Bradley, architekt z Irlandii. Jego również zafascynował pomysł wykorzystania kontenerów do budowy domu, a efekt, który osiągnął mógłby wywołać kompleksy u niejednego właściciela tradycyjnego budynku.

Dom został zbudowany z czterech 45 stopowych kontenerów morskich, które zostały ustawione na działce architekta w taki sposób aby utworzyły kształt krzyża. Na dwóch połączonych kontenerach na dole postawiono obrócone o 90 stopni kolejne dwa kontenery tworzące piętro. Całość została obudowana stalowymi panelami w kolorze ciemnego grafitu na górze oraz stalą typu corten na dole. Dzięki materiałom, które doskonale nawiązują charakterem do otaczającego krajobrazu, budynek doskonale wkomponował się w otoczenie.

Oryginalny budżet tego projektu opiewający na sto tysięcy funtów został przekroczony o około 30 procent, jednak gotowy budynek robi niesamowite wrażenie. Same kontenery były prawdopodobnie jednym z tańszych elementów budowy biorąc pod uwagę ekskluzywne wyposażenie jakie znalazło się w środku.

2. Centrum handlowe z kontenerów morskich

Common Ground to otwarte w 2015 roku w Seulu największe na świecie centrum handlowe zbudowane całkowicie z kontenerów morskich. Mieści siedemdziesiąt sklepów z wyrobami artystów i projektantów z różnych części świata. Można tu znaleźć także restauracje, kawiarnie i placówki kulturalne. 200 kontenerów ulokowanych na trzech piętach tworzy wyjątkową w swoim rodzaju przestrzeń, którą na dodatek można w pewnym zakresie zmieniać. Część z kontenerów pozostała mobilna i można je przestawiać tworząc różne konfiguracje dopasowane do danego wydarzenia – na przykład koncertu, czy też imprezy kulinarnej.

Źródło: https://www.common-ground.co.kr/global/en

3. Luksusowy apartament w kontenerach umieszczonych na portowym dźwigu

Nieużywany stary dźwig portowy stojący przy rzece IJ w Amsterdamie został odremontowany, a następnie przekształcony w niezwykły apartament hotelowy. Na pewnej wysokości umieszczono jeden na drugim trzy standardowe kontenery morskie mocując je do ramy dźwigu. Kontenery zostały oczywiście odpowiednio przerobione i wyposażone w całe niezbędne wyposażenie. Na dole z niezwykłym smakiem urządzono salon, kuchnię i jadalnię, na drugim piętrze znalazły się sypialnia z łazienką, a na samej górze jeszcze jedna sypialnia, w której całą jedną ścianę kontenera zastąpiono przeszkloną witryną pozwalającą cieszyć się lokatorom panoramicznym widokiem na rzekę i otaczające tereny. The Yays Crane Apartment można wynająć jak każdy inny apartament hotelowy korzystając z popularnych portali internetowych.

Źródło: https://www.yays.com/en/location/the-yays-crane-apartment.html

4. Keetwonen – jeden z największych kontenerowych budynków mieszkalnych

W Amsterdamie znajduje się jeszcze jeden niezwykły obiekt zbudowany z kontenerów. Składa się on z 1034 kontenerów tworzących tymczasowe miasteczko studenckie, które oprócz tanich mieszkań oferuje także atrakcyjne zaaranżowaną przestrzeń wspólną, kawiarnie, pralnię, i wszystkie inne niezbędne dla studentów obiekty.

akademik z kontenerów

 

5. Urban Rigger – apartamenty na wodzie dla studentów

Pływające akademiki zbudowane z kontenerów to pomysł jednego z duńskich start-upów na rozwiązanie problemu braku dostępności przystępnych cenowo lokali na wynajem dla studentów. Niezwykłe jest w tym projekcie to, że kontenery zostały umieszczone na pływającej betonowej podstawie zacumowanej do jednego z nabrzeży w Kopenhadze.

Źródło: https://www.urbanrigger.com/

 

Na jeden blok składa się dziewięć połączonych w dwa piętra kontenerów morskich. W każdym takim budynku znajdują się pokoje dla studentów, łazienki, kuchnia, a także wspólne przestrzenie – mały ogródek, miejsce dla rowerów oraz taras na dachu. Dzięki dużym przeszkleniom od podłogi do sufitu pokoje oferują niezwykłe widoki na otaczającą wodę i miasto. Projektując kontenerowe akademiki wiele uwagi poświęcono kwestiom energooszczędności. Do ogrzewania i chłodzenia kontenerów wykorzystywana jest woda, na powierzchni której się unoszą, a na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne.

 

6. Miasteczko kontenerowe 100cznia

Również w Polsce powstają ciekawe projekty z wykorzystaniem używanych kontenerów morskich. Przykładem może być znajdujące się w Gdańsku miasteczko kontenerowe 100cznia która została zbudowana w w miejscu wyburzonego budynku Modelarni Stoczni Gdańskiej. Kolorowe, trochę zardzewiałe kontenery morskie, które wycofano już z eksploatacji, doskonale wpisały się w industrialny krajobraz terenów postoczniowych.

100cznia z kontenerów

W tej niezwykłej przestrzeni można wybrać się na organizowane tutaj różnorodne koncerty, imprezy a także dobrze zjeść w jednym z wielu barów oferujących kuchnię z różnych zakątków świata, czy zakupić ciekawe przedmioty oferowane przez lokalnych artystów lub obejrzeć film w zaaranżowanym kinie „pod chmurką”. Miejsce jest na tyle uniwersalne, że organizuje się tam nie tylko koncerty, ale i wystawy, pokazy, spotkania z interesującymi ludźmi. Całość tworzy 17 specjalnie ustawionych 40 stopowych kontenerów morskich tworzących jedyny w swoim rodzaju punkt rozrywkowo kulturalny na mapie Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top