statek z kontenerami

Jak połączyć ze sobą dwa kontenery?

Jedną z cech kontenerów jest możliwość ich piętrzenia. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku kontenerów morskich, które w setkach składowane są w portach, ale także na specjalnych placach składowych, kiedy oczekują na swoją podróż i podlegają remontom. Ze względu na ograniczoną przestrzeń (im większy plac tym większe koszty jego utrzymania) każdy zarządca takiego placu stara się w optymalny sposób wykorzystać dostępne miejsce. Kontenery układane są zatem w zwarte sztaple liczące kilka pięter.

 

plac składowy kontenerów

 

Zgodnie ze standardami ISO kontenery morskie muszą być zaprojektowane w taki sposób żeby mogły być ustawione w sztaplu liczącym minimum sześć pięter w pełni obciążonych kontenerów. Informację o dopuszczalnym obciążeniu kontenera w sztaplu znajdziemy na tabliczce CSC pod pozycją: „Allowable stacking weight for 1.8 g”.

Obliczenia dla przykładowego kontenera legitymującego się poniższą tabliczką CSC wynoszą:

192 000 kg : 30 480 kg = 6,3

 

tabliczka csc

 

Kiedy kontenery stoją na lądzie w zwartym sztaplu liczącym kilkadziesiąt lub więcej kontenerów są one ustawiane bezpośrednio na sobie bez żadnych dodatkowych elementów łączących. Ryzyko przesunięcia kontenera na przykład przez bardzo silny wiatr istnieje, ale tylko w sytuacji kiedy ustawimy jeden na drugim pojedyncze kontenery bez żadnego zabezpieczenia oraz bez sąsiedztwa, tak jak na poniższej grafice.

właściwe składowanie kontenerów
kontenery po lewej – możliwość zsunięcia się niezabezpieczonego kontenera

 

W normalnym sztaplu kontenerów taka sytuacja raczej nie ma miejsca. Co jeśli chcemy jednak na własne potrzeby ustawić piętrowo tylko 2 lub 3 kontenery? Należy wtedy użyć specjalnie do tego przeznaczone łączniki – twistlocki.

 

Twistlocki – do łączenia pionowego kontenerów

Zasada działania twistlocka jest bardzo prosta. Jest to metalowy element, który umieszcza się pomiędzy górnymi a dolnymi narożami kontenerów, a następnie zabezpiecza się połączenie poprzez przesunięcie specjalnej rączki. W ten sposób dolny i górny kontener zostają ze sobą złączone.

 

jak działa twistlock

 

Istnieje wiele rodzajów twistlock-ów różniących się budową – na przykład masywne twistlock-i do łączenia pełnych kontenerów, lżejsze twistlocki przeznaczone do pustych kontenerów, twistlocki manualne, półautomatyczne czy automatyczne. Bez względu na ich budowę zasada działania wszystkich twistlocków jest taka sama. Wybór właściwego rozwiązania dopasowanego do danej sytuacji najlepiej skonsultować w firmach mających w swojej ofercie osprzęt kontenerowy.

 

rodzaje twistlockow
A – twistlock manualny, B – półautomatyczny, C – automatyczny

 

Na statkach, na które działają bardzo duże siły związane z falowaniem wody oraz wiatrami wszystkie kontenery na górnych pokładach są stawiane na twistlock-ach. W zależności od tego, w którym miejscu znajduje się kontener wykorzystuje się odpowiednio twistlocki manualne lub automatyczne. Oprócz twistlocków kontenery na statku są dodatkowo zabezpieczone specjalnymi odciągami (ang. Lashing equipment), działającymi na zasadzie śruby rzymskiej.

 

Bridge fitting – do łączenia poziomego kontenerów

bridge fittingDo łączenia kontenerów, które stoją obok siebie należy użyć tzw łącznika mostowego (ang. Bridge fitting). Elementy te również mocuje się do naroża kontenera, a połączenie zabezpiecza się za pomocą śruby.

Powyższe rodzaje łączników znajdują zastosowanie głównie w kontenerach morskich. Czy da się je wykorzystać w innych rodzajach kontenerów na przykład biurowych? Teoretycznie tak, o ile kontenery takie są wyposażone w naroże zbudowane zgodnie ze standardem ISO. Zazwyczaj jednak producenci kontenerów biurowych stosują własne rozwiązania oparte na przykład na połączeniach śrubowych.

 

Jak połączyć dwa kontenery bez ściany bocznej?

Kontenery wykorzystywane są również do budowy różnego rodzaju obiektów biurowych, handlowych, czy nawet mieszkalnych. Ze względu na stosunkowo niewielką szerokość pojedynczego kontenera (2,4 metra) pożądane jest połączenie kontenerów bez długich ścian wewnętrznych tak żeby stworzyć bardziej regularną przestrzeń. Na przykład połączenie dwóch kontenerów 20 stopowych da nam powierzchnię 4,8 x 6 metra, czyli około 29 metrów kwadratowych.

W takim przypadku oprócz skręcenia ze sobą naroży kontenerów pozostaje jeszcze problem uszczelnienia całego połączenia. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie specjalnej uszczelki do łączenia kontenerów, którą montuje się na dachu oraz pomiędzy słupkami kontenerów.

 

łączenie kontenerów

2 komentarze na temat “Jak połączyć ze sobą dwa kontenery?

  1. Jestem w trakcie budowania domku z 2 kontenerów 40 HC, nie daje mi spokoju myśl czy po wycięciu obu ścian konstrukcja się utrzyma, robimy to wraz z małżonką własnymi siłami, Wasz blog bardzo nam pomógł. W artykule nie ma wzmianki o koniecznym zastosowaniu dodatkowych elementów ale jest to równoznaczne z tym że nie trzeba 🙂

    1. Rozumiem, że chodzi o wycięcie ścian na długich bokach. Przy kontenerze 40 stopowym blacha trapezowa ścian jest istotnym elementem utrzymującym sztywność konstrukcji. Jeżeli pozbywamy się całej tej blachy może dojść do ugięcia się górnej podłużnicy. Dlatego warto zastosować wzmocnienie w postaci pionowego słupa / podpory. Kwestie gdzie i ile dać takich podpór najlepiej skonsultować z architektem / projektantem w odniesieniu do konkretnego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top