pawilon handlowy z kontenerów

Nowoczesny pawilon handlowy z kontenerów

Kontenery izolowane popularnie zwane biurowymi mają szereg różnych zastosowań. Jednym z nich są kontenery handlowe, które dają nam możliwość stworzenia w krótkim czasie nowoczesnego i mobilnego punktu sprzedaży – pawilonu handlowego. Prezentujemy kilka gotowych projektów, odpowiadamy na pytanie jak zaprojektować układ takiego kontenera, ile zazwyczaj trwa dostawa oraz jak się do niej przygotować.

Kontenerowe pawilony handlowe – budowa

Kontenery izolowane doskonale nadają się do budowy wszelkiego rodzaju pawilonów, czy punktów handlowych. Co wyróżnia je od innych kontenerów biurowych? Przede wszystkim duże przeszklone powierzchnie na wzór witryn sklepowych. W kontenerze w łatwy sposób można przeszklić całe zewnętrzne ściany. Do wyboru mamy zazwyczaj witryny w ramie wykonanej z aluminium lub PCV.

Oczywiście oprócz stałych witryn możemy również zamiast standardowo stosowanych w kontenerach drzwi stalowych wstawić jedno lub dwuskrzydłowe drzwi przeszklone. Duże witryny sprawiają, że cały obiekt przestaje wyglądać jak typowy kontener budowlany, a bardziej przypomina punkt handlowy.

Musimy jednak pamiętać, że im więcej przeszklonych powierzchni tym gorsze parametry izolacyjności będzie miał nasz pawilon. Ma to znaczenie nie tylko zimą i jesienią, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, ale także ze względu na problem nadmiernego nagrzewania latem. Mały budynek posiadający bardzo dużo przeszkleń może zachowywać się trochę jak szklarnia, nie warto więc przesadzać z ilością witryn ograniczając się na przykład tylko do frontowej ściany.

kontener handlowy z witrynami

Przy ustawieniu kontenera w południowej ekspozycji do słońca nawet zastosowanie klimatyzacji może okazać się niewystarczające żeby zapewnić komfortowe warunki dla pracowników i klientów kontenera handlowego. W takim przypadku mamy jeszcze kilka możliwości zredukowania energii słonecznej powodującej nadmierne nagrzewanie pomieszczenia:

  • zastosowanie rolet zewnętrznych lub wewnętrznych
  • oklejenie witryn specjalnymi foliami (można je również wykorzystać jako reklamę)
  • zastosowanie specjalnych szyb ze szkła o ograniczonej przepuszczalności energii jak na przykład szkło absorpcyjne (zabarwione np. na kolor grafitowy, niebieski, brązowy), szkło refleksyjne (z naniesioną powłoką odbijającą)

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty warto wybrać taki model kontenera, którego izolacyjność pozostałych przegród jak ściany, podłoga i dach są na jak najwyższym poziomie. Do określenia izolacyjności posługujemy się współczynnikiem przenikania ciepła [W/m2K]. Im mniejsza wartość współczynnika tym wyższa izolacyjność danej przegrody. Bardzo często ściany kontenerów wykonane są z płyty warstwowej, której wewnętrzna część izolacyjna może być wykonana ze styropianu, wełny mineralnej lub poliuretanu. Najlepsze parametry przy tej samej grubości izolacji mają ściany izolowane poliuretanem.

Co jeszcze składa się na wyposażenie kontenera handlowego? Ściany wewnętrzne podobnie jak zewnętrzne zbudowane są zazwyczaj z płyty warstwowej. W większości przypadków mamy niemal nieograniczoną możliwość kształtowania przestrzeni wewnątrz kontenera i podziału na pomieszczenia według własnego pomysłu. Instalacja elektryczna, oświetlenie to oczywiście standard. W kontenerach najlepiej sprawdza się ogrzewanie elektryczne, które możemy zrealizować na dwa sposoby – wykorzystując funkcję grzania klimatyzatorów (większość klimatyzatorów typu split jest w nią wyposażona) lub za pomocą ściennych grzejników elektrycznych. Większość producentów kontenerów oferuje wyposażenie sanitarne, niektórzy także zabudowę meblową, czy też aneksy kuchenne.

Wymiary kontenerów handlowych i przykładowe projekty

Najczęściej spotykany rozmiar kontenera to 6 x 2,4 metra – wymiar popularnego 20 stopowego kontenera morskiego. Taka powierzchnia pozwoli nam na stworzenie małego punktu handlowego dla jednego maksymalnie dwóch pracowników.

kontener handlowy w standardowym wymiarze
Kontener handlowy w standardowym wymiarze 20′

W kontenerze 20′ jest wystarczająco dużo miejsca, żeby w razie potrzeby wydzielić dodatkowe pomieszczenie –  mały aneks sanitarny.

 

kontener handlowy z wc
Kontener handlowy z aneksem sanitarnym

Niektórzy producenci dają możliwość wyboru kontenera o innych niż standardowe wymiary. Jeżeli mamy ograniczony budżet i chcemy zmieścić wszystko w jednym kontenerze nieznaczne powiększenie jego wymiarów może być bardzo korzystne z punktu widzenia ergonomii pracy w środku. Standardowa dosyć niewielka szerokość 2,4 metra nie daje nam bowiem zbyt wielu możliwości zaaranżowania wnętrza kontenera. Poszerzenie do 3 metrów daje już znacznie więcej opcji do wyboru. Ze względu na trudności w transporcie prawie nie spotyka się pojedynczych kontenerów handlowych szerszych niż 3 metry i dłuższych niż 12 metrów. Poniżej przykładowy projekt kontenera o wymiarach 2 x 2,8 m.

 

pawilon handlowy 2,8 z 12

 

Co jeśli potrzebujemy większej powierzchni handlowej? Jedną z wielu zalet kontenerów jest ich modułowa budowa, która umożliwia łączeniu kilku jednostek w większe zestawy. Kontenery możemy łączyć zarówno długim jak i krótkim bokiem co daje nam niemal nieograniczone możliwości rozbudowy.

Przedstawiamy kilka przykładowych projektów pawilonów handlowych zbudowanych z kilku kontenerów (projekty udostępniła firma www.anga.pl).

Jak długo trzeba czekać na dostawę kontenerów oraz jak się do niej przygotować.

Proces produkcji kontenerów handlowych z reguły nie trwa dłużej niż kilka tygodni. Po uzgodnieniu z producentem kontenerów satysfakcjonującego nas projektu i podpisaniu z nim umowy, mamy więc czas żeby przygotować się do właściwej dostawy kontenerów. Zazwyczaj prace stricte budowlane leżą po stronie zamawiającego, a należą do nich przygotowanie posadowienia pod dostarczane kontenery oraz doprowadzenie mediów (energia elektryczna, woda, kanalizacja). Musimy też pamiętać, żeby zapewnić odpowiedni dojazd dla samochodów ciężarowych, które będą dostarczać kontenery.

Montaż kontenerów i oddanie do użytkowania

Montaż kontenerów w przypadku małych zestawów powinien zamknąć się w ciągu jednego dnia. Polega on na rozładunku i ustawieniu kontenerów we właściwym miejscu oraz skręceniu ich ze sobą. Następnie uszczelniane są dachy poszczególnych modułów oraz wykonywane są prace wykończeniowe i elektryczne. W przypadku pojedynczych kontenerów sprawa jest jeszcze prostsza, gdyż dostarczany jest gotowy produkt. Po rozładunku i podłączeniu mediów możemy od razu rozpocząć jego użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top