Kontenerowiec

Największy kontenerowiec świata – MSC AMBRA wpływa do Gdańska

W dniu dzisiejszym o godzinie 20:00 planowane jest wejście do Gdańskiego portu DCT jednego z największych kontenerowców na świecie – MSC AMBRA. Jest to bliźniacza konstrukcja do zwodowanego w zeszłym roku MSC Gülsün, który odwiedzał już wcześniej Polskę.

Aktualną pozycję statku można śledzić na https://www.vesselfinder.com/pl/vessels/MSC-AMBRA-IMO-9839480-MMSI-352269000

Imponujące wymiary tych statków to:

  • pojemność: 23 756 TEU
  • długość: 400 m
  • szerokość: 62 m
  • głębokość: 33.2 m
  • zanurzenie: > 16 m
  • prędkość: do 21 węzłów
  • zbudowany w: Samsung Heavy Industries w Południowej Korei

Jak wygląda pusty MSC AMBRA można zobaczyć na poniższym filmie:

 

A tutaj relacja z portalu trojmiasto.pl z wpłynięcia do DCT w Gdańsku bliżniaczej konstrukcji MSC Gülsün:

 

Kontenerowce tej klasy to pierwsze na świecie statki o szerokości 24-rzędów kontenerów. Co ważne zostały one zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeby ograniczania emisji CO2 i ochrony środowiska. Właściciel statku – MSC chwali się ograniczeniem emisji CO2 całej swojej floty, w czym na pewno mają udział najnowocześniejsze jednostki jak MSC AMBRA. Ślad jaki zostawiają te statki to 7,49 grama emisji CO2 na każdą tonę ładunku przewiezioną o 1 milę morską. Trzeba również podkreślić, że transport morski (o którym więcej można poczytać tutaj) jest najbardziej ekologicznym ze wszystkich środków transportu jeżeli przeliczymy ilość CO2 w stosunku do wielkości jednorazowo przewożonego ładunku.

Trzeba również wspomnieć, że gdański port DCT jest jednym z nielicznych, który przygotowany jest na przyjęcie tak dużych statków. Na nabrzeżu portowym DCT na rozładunek kolosa czekają suwnice STS o zasięgu ponad 25 rzędów, a wpłynięcie tak dużej jednostki możliwe jest dzięki głębokowodnemu nabrzeżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top