kontenery biurowe budowa

Jak zbudowane są kontenery biurowe

Kontener różni się od tradycyjnego budynku między innymi tym, że można go wielokrotnie przewozić za pomocą samochodu ciężarowego w dowolne miejsce. O kontenerach mówimy, że są mobilne ponieważ zbudowane one są na bazie samonośnej ramy kontenerowej. Zapewnia ona odpowiednią sztywność konstrukcji i umożliwia podnoszenie kontenera dźwigiem. Do ramy mocowane są także pozostałe elementy kontenera – ściany, podłoga, czy sufit.

Rama kontenera biurowego zbliżona jest budową do ramy kontenera morskiego. Ze względu na fakt, że kontenery biurowe nie podlegają normie ISO i w większości przypadków przewożone są drogą lądową nie ma potrzeby ścisłego trzymania się wymiarów zgodnych z normą. Ze względów logistycznych zazwyczaj zachowuje się jednak standardowy wymiar kontenera 20 stopowego tzn. 6 x 2,4 m. Niektórzy producenci oferują także kontenery w innych mniejszych lub większych wymiarach.

Rama kontenera biurowego
Rama kontenera biurowego

Zazwyczaj zamiast odlewanych naroży obecnych w kontenerach morskich stosuje się zwykłe otwory w narożnikach ramy, które umożliwiają zaczepienie zawiesi dźwigu. Kształt profilu ramy oraz jej grubość różnią się w zależności od rozwiązań przyjętych przez danego producenta. Dlatego też nie jest możliwe łączenie kontenerów pochodzących od różnych producentów. Podobnie jak w kontenerze morskim rama kontenera biurowego może być wyposażona w kieszenie umożliwiające załadunek wózkiem widłowym.

 

Kontener składany - paczka
Kontener składany – paczka

Specyficznym rodzajem ramy kontenera biurowego jest rama skręcana. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dostarczenie kontenera w paczce do samodzielnego montażu co znacznie obniża koszty transportu. Na jednym samochodzie ciężarowym z przyczepą można przewieźć jednocześnie maksymalnie do ośmiu kontenerów. Rama takiego kontenera składa się z podłogi, dachu oraz przykręcanych do nich czterech słupków narożnych. Pozostałe elementy kontenera dostarczane są luzem w paczce i muszą być zmontowane przez finalnego użytkownika.

 

 

Transport kontenerów składanych
Transport kontenerów składanych

Ściany kontenera i izolacja

Niezbędnym elementem każdego kontenera biurowego jest izolacja. Dzięki niej kontenery można użytkować niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych jak i pory roku. Stosuje się tutaj różne rodzaje materiałów jak na przykład styropian, wełnę mineralną, czy poliuretan. Szczegółowe informacje na temat parametrów izolacji oraz jej rodzajów w kontenerze można znaleźć w naszym artykule „Jak dobrze zaizolować kontener”.

Ściany kontenera mogą być wykonane w różnej technologii. Najczęściej wykorzystuje się tutaj płytę warstwową lub ścianę typu szkieletowego. Płyta warstwowa to dwa arkusze cienkiej blachy pomiędzy którymi znajduje się przyklejony do nich rdzeń izolacji. Płyta warstwowa może mieć różną grubość izolacji oraz materiał z którego jest wykonana. Te cechy decydują o jej parametrach izolacyjności a także odporności ogniowej. W ścianie typu szkieletowego izolacja umieszczana jest natomiast pomiędzy legarami do których od zewnątrz przykręca się blachę elewacyjną a od wewnątrz na przykład płytę meblową.

Kontener ze ścianami z płyty warstwowej
Kontener ze ścianami z płyty warstwowej

 

Kontener ze ścianami szkieletowymi
Kontener ze ścianami szkieletowymi

Pozostałe elementy wyposażenia kontenera

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia kontenera biurowego są okna i drzwi. Rozwiązania w zasadzie nie odbiegają od tych stosowanych w tradycyjnym budownictwie. W kontenerach handlowych przeznaczonych na pawilony handlowe, punkty sprzedaży, czy punkty obsługi klienta stosuje się duże, podobne do sklepowych przeszklenia – witryny.

 

Pawilon handlowy z 5 kontenerów
Przykładowy zestaw kontenerów z witrynami

Ze względu na fakt iż konstrukcja kontenera opiera się na podlegającej pewnym naprężeniom ramie (szczególnie podczas podnoszenia i transportu kontenera) na podłodze najlepiej sprawdzają się materiały elastyczne takie jak na przykład wykładzina PCV. Instalacja elektryczna rozprowadzana jest zazwyczaj natynkowo, chociaż w ścianach szkieletowych możliwe jest także schowanie jej wewnątrz ściany. Oświetlenie, gniazdka oraz grzejniki elektryczne stanowią podstawowe wyposażenie kontenera. Dodatkowo mogą być również montowane klimatyzatory, a w pomieszczeniach sanitarnych także urządzenia podgrzewające wodę.

Łączenie kontenerów w zestawy

Niewątpliwą zaletą kontenerów biurowych jest możliwość łączenia poszczególnych modułów w większe zestawy. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie dowolnej powierzchni obiektu, a jego wnętrze może być podzielone ściankami działowymi tak żeby uzyskać pożądane wielkości poszczególnych pomieszczeń . Kontenery można łączyć zarówno długimi jak i krótkimi bokami. W zależności od rodzaju ramy większość kontenerów można również piętrzyć, a komunikację na górę zapewniają w takim przypadku zewnętrzne lub wewnętrzne schody.

Zestaw zbudowany z wielu kontenerów
Zestaw zbudowany z wielu kontenerów

 

Rodzaje kontenerów biurowych

Kontenery izolowane znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach. Są to wszechstronne i uniwersalne obiekty, które dzięki modułowej budowie i dużym możliwościom adaptacji mogą pełnić szereg funkcji.

Poniżej lista przykładowych rodzajów kontenerów biurowych ze względu na pełnione przez nie funkcje:

 • kontenery biurowe (pomieszczenia biurowe, siedziby firm)
 • kontenery handlowe (punkty sprzedaży, punkty obsługi klienta, kontenery kasowe, kontenery ekspozycyjne)
 • kontenery socjalne (zaplecza szatniowe, zaplecza sanitarne, jadalnie)
 • kontenery gastronomiczne (bary sezonowe, obiekty typu street food)
 • kontenery mieszkalne
 • stróżówki, wartownie.

3 komentarze na temat “Jak zbudowane są kontenery biurowe

 1. Czy kontenery składane mogą być łączone w zestawy oraz czy można układać je jeden na drugim ? I do jakiej wysokości ?
  Proszę o cenę

  1. Zazwyczaj kontenery składane mogą być łączone w zestawy i układane jeden na drugim tworząc piętrowe zestawy. Informacje odnośnie możliwości piętrzenia kontenerów, a także ich cen trzeba sprawdzić bezpośrednio u producenta lub sprzedawcy. Na rynku istnieje bardzo dużo firm kontenerowych, zapewne część z nich ma też w ofercie kontenery składane.

 2. czy dysponujecie instrukcja jak oblozyc rame kontenera plyta warstwowa , zamontowac drzwi , okna
  lub potraficie wskazac gdzie taka instrukcje moga nabyc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top