Kontenery będzie dobrze

Kontenery i sztuka

Niedawno w jednej z gdańskich dzielnic wzdłuż ruchliwej ulicy pojawiły się 2 morskie kontenery na których wymalowano wizerunek ogromnego biało-rudego kota oraz hasło „Będzie dobrze”. To optymistyczne przesłanie w trudnych, naznaczonych przez Covid 19 czasach ma nam przypominać, że przecież kiedyś pandemia się skończy i wreszcie „będzie dobrze”. Jak widać na tym przykładzie kontenery i sztuka to wcale nie tak odległe terminy.

 

kontenery będzie dobrze

 

Instalacja skierowana do mieszkańców Gdańska, ale także wszystkich gości go odwiedzających jest dziełem street-artowego artysty Mariusza Warasa. To jeden z wielu przykładów na to, że w używane kontenery morskie można tchnąć drugie życie i w kreatywny sposób wykorzystać je nie tylko do transportu i magazynowania towarów.

 

 

Work In Progress
Work In Progress Show

 

Z podobnego założenia, ale w trochę większej skali wyszli organizatorzy wystawy Work in Progress Show, która kilka lat temu odbyła się w największym suchym porcie Azji – Inland Container Depot w Delhi. Dwudziestu pięciu artystów z różnych krajów ozdobiło niezwykłymi muralami 100 morskich kontenerów ustawionych w różnych konfiguracjach. Wśród artystów znalazł się również przedstawiciel Polski – kolektyw DWA ZETA, czyli Karolina Zajączkowska oraz Zbiok Czajkowski.

 

Instalacja kolektywu DWA ZETA
Instalacja kolektywu DWA ZETA

Zwiedzający mogli na żywo obserwować jak artyści malują swoje prace, a także uczestniczyć w wielu warsztatach, koncertach i innych wydarzeniach. Szare skupisko kontenerów zostało przemienione w barwną i działającą na wyobraźnię przestrzeń, która odmieniła to miejsce. Co ciekawe po zakończeniu wystawy kontenerowe instalacje zostały rozmontowane, a pojedyncze kontenery wraz z niezwykłymi malowidłami na ścianach zostały użyte zgodnie z ich oryginalnym przeznaczeniem, czyli do transportu towarów po Indiach. Gdzieś w którymś miejscu Indii ktoś może zatem natknąć się na kontener będący częścią większego obrazu i próbować domyśleć się jak wyglądała całość…

 

Zdjęcia pochodzą z https://st-artindia.org/#wip

 

Gdynia Design Days kontenery
Gdynia Design Days

Duże wystawy z udziałem kontenerów odbywają się również w Polsce. Przykładem może być organizowana od kilku lat impreza Gdynia Design Days. Na warsztatach, wystawach oraz podczas wykładów i dyskusji poruszane są tematy związane między innymi z technologią, projektowaniem, ekologią, wzornictwem, modą czy architekturą. Przestrzeń wystawowa organizowana jest na świeżym powietrzu, a ustawione w niekonwencjonalny sposób kontenery stanowią zarówno pomieszczenia dla wystawców jak i kształtują oryginalny wygląd wystawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top